in

Почина Дејвид Белами – ботаничар кој преку ТВ екраните го збогати знаењето на многу луѓе ширум светот

Легендарниот британски природонаучник и автор на популарни документарни серии Дејвид Белами почина на 86 години во Лондон.

Како автор и водител, тој се појави во голем број документарни серии и емисии од областа на ботаника, екологија и животна средина, станувајќи едно од омилените ТВ-лица.

Тој студираше и подоцна предаваше ботаника, пред да се прослави со известувањето за инцидент со излевање нафта во 1967 година, што беше вовед во неговата богата телевизиска кариера. Во последните години тој беше критикуван за неговите ставови за глобалното загревање, за кое кажа дека не верува во сегашните теории.

Прочитајте и...  По повеќе од половина деценија откриено како Анџелина Џоли и го украде Бред Пит на Џенифер Анистон

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote