in

Почна судењето за продуцентот Харви Вајнстајн обвинет за сексуално злоставување

Судскиот процес против американскиот филмски продуцент Харви Вајнстајн, обвинет за сексуално злоставување и напади почна денеска во Њујорк.

Вајнстајн дојде на суд навреме, а првиот ден од судењето обично е посветен на технички работи. Петнаесетина жени се собраа пред судницата во Менхетен, вклучувајќи ја и американската актерка Розана Аркет, која тврди дека Вајнстајн сексуално ја нападнал.

Скандалот избувна на почетокот на октомври 2017 година кога Њујорк Тајмс првпат ги спомна обвинувањата на сметката на Вајнстајн. Подоцна, околу 80 жени, меѓу кои и актерките Гвинет Палтроу, Анџелина Џоли и Леа Сејду, го обвинија холивудскиот продуцент за сексуално вознемирување и злоставување.

Судскиот процес против Вајнстајн (67), кој рече дека ќе се докаже дека не е виновен, треба да трае шест недели.

Тој се брани од слобода и е обвинет за силување, сексуално вознемирување и злоставување.

Прочитајте и...  Почина Дејвид Белами - ботаничар кој преку ТВ екраните го збогати знаењето на многу луѓе ширум светот

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote