Животински свет

Погледнете ја оваа неверојатна снимка од октопод кој менува боја додека сонува

Снимен е октопод кој менува бои, а научниците претпоставуваат дека сонува.

Снимката, снимена од страна на PBS за документарецот кој треба да излезе во наредниот период “Octopus: Making contact”, го прикажува мистериозното суштество кое спие, и ги менува боите од сива, во жолта, па во речиси невидлива додека се камуфлира во боите на океанот.

Научникот Др. Дејвид Шил претпоставува за што би можел да сонува октоподот:

”Здогледува ракче и нејзината боја почнува да се менува малку. Потоа станува темна. Октоподите го прават тоа кога се искачуваат кон површината. Ова е камуфлажа, како да во тој момент фатила рак и сега седи во место и го јаде и не сака некој да ја вознемирува или примети… Ова е навистина фасцинантно. Ама да, ако сонува, најверојатно тоа е сонот”

Прочитајте и...  Психолог открива – Кучињата сонуваат за луѓето што ги сакаат
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top