Македонија

Породување во базен – искуството на Далиборка Петкова од Свети Николе

Помалку болки, порелаксирана мајка, помал стрес за бебето… Кои се предностите на породувањето во вода?

Породување во вода е неостварена желба на многу жени во Македонија, но не и на Далиборка Петкова од Свети Николе, која пред шест месеци во Лондон го донесе на свет своето прво дете, ќерката Јана. Помалку болки, порелаксирана мајка, помал стрес за бебето… Кои се предностите на овој начин на породување? Водејќи се од своето прво искуство, Петкова е децидна:
– Да треба да родам уште неколку деца, сите би ги родила во вода!

Таа со својот сопруг Никола речиси две години живее во Англија. Се породила во универзитетската болница „Џон Ретклиф“ во Оксфорд – јавна болница под националниот здравствен систем (NHS).

Прочитајте ја целата статија на ДЕЦА.МК

Прочитајте и...  (ВИДЕО) Момче брутално шутирано на под: „Нема полиција да дојде, сега ќе те затворам во визба“
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top