Кујна

Посна пита со јаболка (за пост на вода)

Потребни состојки:

За тесто:

250 мл мед

250 мл пиво

2 лажици шеќер

Рендана кора од ½ лимон

½ кесичка сода бикарбона

400 г брашно, по потреба

За фил (се мешаат сите состојки заедно):

7-8 рендани јаболка

2 лажици гриз

2 лажици мед

Цимет, каранфилче, мускантно оревче, по малку, според вкус

Рендана кора од ½ лимон

Начин на приготвување:

Се меша медот во пивото додека да се растопи. Потоа му се додаваат останатите состојки, а брашното по потреба се додава, додека да се замеси меко тесто.

Тестото се дели на два дела, а од секој дел се расукува кора. Првата кора се става на плех обложен со хартија, па врз него се реди филот, и најпосле, со помош на оклагијата, се покрива и втората кора. Се боцка неколку пати со вилушка па се пече во рерна на умерена температура, додека да добие златножолта боја.

Одозгора се посипува со ванилин шеќер.

Прочитајте и...  Некогаш и сега: „Децата“ на Дизни

Питата има неодолив мирис!Најпопуларно


To Top