in

Посни колачи со мармалад

Потребни состојки:

  • 300 гр масло
  • 200 гр бело вино
  • 1 пециво
  • брашно по потреба
  • мармалад
  • шеќер во прав

Подготовка:

Се замесува тестото од масло, вино, пециво и брашно. Тестото не треба да биде претврдо. Се остава во фрижидер да одмори 30 минути. Се развлекува тенка кора и со голема чаша се сечат кругови, внатре се става по една лажичка мармалад на едната половина, а со другата се преклопува и на краевите се притиска со вилушка за да не истече мармаладот при печење. Се печат 15 минути на 180 степени. Се вадат и додека се жешки се валкаат во шеќер во прав.

Прочитајте и...  5те видови овошје кои содржат најмалку шеќер

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote