in

Посни шпагети во сос од авокадо

Потребни состојки:

  • 2 зрели авокада
  • 1 пакување посни шпагети (внимавајте на ознаките и составот)
  • Кечап
  • 10-12 маслинки
  • 2-3 млади кромитчиња
  • Сол и др. зачини по желба

Начин на подготовка:

1. Исчистете го двете парчиња авокадо од семките и добро згмечете ги со виљушка или во блендер, како ви е полесно.

2. Додадете го кечапот, исечканите маслинки и ситно сечканиот млад кромид (слободно исечкајте го и белиот дел и зелените перца). Добро измешајте со виљушка.

3. Сварете ги шпагетите според упатството на ќесичката, прецедете ги и додека се топли измешајте ги со подготвениот зелен сос од авокадо.

4. *За малку попикантен вкус може да додадете и неколку капки лимон. Послужете додека е топло.

Прочитајте и...  Колку повеќе ја јадете, толку полесно слабеете- храна со негативни калории

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote