in

Потресна демонстрација на суровоста кон животните (ФОТО+ВИДЕО)

Уметничката Жаклин Тред одлучила да допринесе во борбата за правата на животните на еден навистина необичен начин: се осврнала на експериментите кои производителите на козметички производи ги изведуваат врз животните.

Резултат од ова се навистина вознемирувачки фотографии.

Жаклин во 2012 година седела на излог од една продавница каде што ја хранеле со сила додека устата ѝ била раширена со метални куки, ѝ биле инјектирани разни супстанци, ѝ била избричена косата, ѝ ставале различни креми… Сето ова е вообичаено при тестирање на козметички производи врз животни.

Жаклин Тред, студентка по уметност на Универзитетот „Оксфорд Брукс“, храбро го изведе ова како дел од кампањата на Lush козметика за да ја прикаже суровоста која животните ја трпат за површните интереси на различните компании.

Прочитајте и...  Зоолошката градина во Лондон објави рендген слики на животни

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote