Македонија

Потврден првиот случај на корона вирус во Македонија

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19.

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини извори.

Вкупно три лица биле тестирани за коронавирус на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а третото било позитивно.

Се очекува министерот за здравство, Венко Филипче во 17 часот да ја информира јавноста подетално за случајот. Се работи за македонски државјани кои периодов допатувале од Италија, а на Инфективната клиника денеска се пријавиле сами.

Филипче најави дека во текот на денот ќе пристигне уште еден авион од Италија на скопскиот аеродром, а попладнево ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони. Денеска почнува набавката на дезинфекциски средства за училиштата, како и дополнувањето на резервите на опрема што е заштитна опрема за медицинскиот персонал.

Прочитајте и...  Како да знаете дали имате вирус или алергија: Српски доктори наведоа клучни симптоми кои ги разликуваат

Извор: dw.mk

Најпопуларно

To Top