Занимливости

Претставени првите родово неутрални кукли

Компанија „Мател“, која ги создаде познатите кукли Барби, почна да продава „родово неутрални“ пластични кукли.

Целта на компанијата е конечно да се стави крај на сите предрасуди со што треба да си играат момчињата, а со што девојчињата.

Куклите може да се најдат со различни бои на кожата, а секоја може да има кратка и долга коса, во зависност од желбата на децата. Исто така, во пакетот има и облека, вклучувајќи здолништа и панталони, како и различни видови чевли.

Како што напиша „Тајм“, овие кукли се разликуваат од класичните кукли Барби, бидејќи усните не им се премногу полни, нивните трепки не се премногу долги, исто така, немаат гради и немаат широки раменици.

Цената им е 30 долари.

Прочитајте и...  ГАЛЕРИЈА: Добредојдовте во најстарата болница за кукли во светот
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top