in

Природен сок за покачување на железото во крвта

Потребни состојки: 

1 кг. лимони
1 кг. цвекло
1 кг. моркови

Лимоните, се мијат и се цедат, а кората ситно им се сецка и се меле во машина за месо.

Цвеклото и морковите се мијат, се сецкаат и се мелат во машина за месо.

Смесите од лимоните, цвеклото и морковите, освен сокот од лимон, се мешаат и се оставаат 5 часа да отстојат.

Потоа, смесата се процедува и во исцедокот се додава сокот од лимоните, се додава 2л вода и добро се промешува.

Се собира во стаклени тегли или шишиња и се чува во фрижидер. Се пие една чаша дневно.

Прочитајте и...  Не сте ни свесни колку е корисен сенфот и за што сè може да ви помогне

Што мислите?

1 Поен
Upvote Downvote