Македонија

Продолжена вонредната состојба, ќе трае до 30 мај

Нова вонредна состојба од 14 се сосема доволни за спроведување на економските мерки и заокружување на борбата за здравјето на граѓаните рече денеска претседателот Стево Пендаровски. Причина за таа одлука е потребата од имплементирање на економско-социјалните мерки, за ублажување на последиците од пандемијата, истакна претседателот кој додаде дека одлуката за времетраење на новата вонредна состојба не е поврзано со датум за изборите.

На три часовната седница бил разгледуван и извештајот Владата што го достави и на седницата премиерот Спасовски кој реферираше и го образложи предлогот на Владата за нова вонредна состојба од 30 дена.

Присутни на седницата беа и техничкиот премиер Оливер Спасовски, министрите за внатрешни и надворешни работи и за одбрана, како и претседателот на Собранието Талат Џафери.

Прочитајте и...  Брука бенд со втор сингл и видео запис

Најпопуларно

To Top