„ПРОШТАЛНА“: Песната на Никола Вапцаров до жена му пред да биде стрелан

nikola vapcarov

ПРОШТАЛНА

(на жена ми)
Понекогаш ќе ти доаѓам на сон,
како нечекан и несакан гостин.
Не ме оставај ти надвор, на патон
– вратата не ја лости.

Ќе влезам тивко, кротко ќе седнам,
ќе вперам поглед во мракот да те видам.
Кога ќе се нагледам –
ќе те бакнам и ќе си отидам.

Никола Јонков Вапцаров
(песната ја напишал непосредно пред да биде стрелан)

Прочитајте и...  400 наслови од стотина македонски автори на најголемиот Саем на книгата во Франкфурт
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде