in

Рецепт за брзи и лесни солени стапчиња

Овие солени стапчиња се едноставни за правење и не бараат преголема умешност. Затоа се идеални за било каква пригода. Дополнително, лесно се замрзнуваат и одмрзнуваат…..Пробајте!

Потребни состојки:

  • 00 г бело брашно
  • 250 мл млеко (млакичко)
  • 120 мл масло за готвење
  • 1 ќесичка сув квасец
  • 1,5 кафена лажичка сусам, ким, крупна сол
  • 1 јајце (за премачкување)
  • малку сусам, ким, крупна сол

Начин на приготвување:

1.Замесете тесто од сите состојки и оставете го да расте околу 40-тина минути. Потоа со рака кинете топчиња со големина на орев (едно топче околу 22-23 г тесто. Со оваа мерка излегуваат точно 40 топчиња).

How to Freeze Pizza dough

2.Секое топче ставете го на мушама или пластичен подметач за јадење, покријте то со проѕирна фолија и расукајте то овално, и тоа што е можно потенко (шарата на мушамата одоздола јасно да се гледа :)).

3.Тргнете ја фолијата , а потоа почнете да го виткате тестото како кифла.

bs rolled

4.Стапчињата наредете ги во тавче врз хартија за печење. Не е потребно да оставате многу место меѓу нив, бидејќи тие само малку пораснуваат. Премачкајте ги со изматеното јајце и посипете ги со ким или сусам.

5.Печете ги во загреана рерна на 200 степени и тоа 15-тина минути или додека не поруменат убаво.

breadsticks square
Прочитајте и...  Посна зелена салата со туна

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote