in

Религија, неисцрпен извор на инспирација: 14 необични цркви ширум светот

Од подземни капели до футуристички катедрали – на сите меридијани можат да најдат исклучителни примери на архитектура инспирирана од религијата.

Црквите не се само објекти за верниците.

Илјадници туристи често избираат да ги посетат овие згради поради нивната прекрасна архитектура, неверојатните архитектонски завршетоци, имагинативните сводови, волшебните кули, речиси нереалните бои, фактот дека се наоѓаат на карпа, под земја, во средината на езерото …

Кадетска капела, САД

najlepse crkve na svetu 02 778657272

Св. Симон, Египет

najlepse crkve na svetu 03 851749339

Св. Михаил од Агуила, Франција

najlepse crkve na svetu 01 579181921

Црква Темпелиакуо, Финска

59a65a82 fe8c 4dd9 9b61 2f766d7b5e1b original

Свети Џорџ, Етиопија

maxresdefault 2

Црква „Свето Срце Исусово“, Германија

najlepse crkve na svetu 09 523615541

Свети Пророк Илија, Австралија

najlepse crkve na svetu 10 966869421

Катедралата во Еври, Франција

najlepse crkve na svetu 05 505232258

Халгримурова црква, Исланд

najlepse crkve na svetu 07 345145936

Црква Боргунд, Норвешка

najlepse crkve na svetu 04 794921624

Лас Лахас, Колумбија

Santuario de Las Lajas Ipiales Colombia 2015 07 21 DD 21 23 HDR Edit

Метеора, Грција

original

Успение на Богородица, Словенија

lake bled quality

Катедрала Бразилија, Бразил

stringio
Прочитајте и...  ФОТОГАЛЕРИЈА: Кучиња со нацртани веѓи кои ќе ви го разубават денот

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote