Здравје

Сè повеќе млади страдаат од рак, а овој пијалак може да биде причината

Научниците започнаа со истражувања, откако се зголеми процентот на пациенти под 35 години со рак на дебелото црево.

Лекарот Луис Кантли од универзитетот Корнел, објаснува дека глукозата и фруктозата кои се наоѓаат во пијалаците засладени со сируп од пченка (газирани пијалоци) го забрзуваат растот на туморите кои се развиваат во цревата на глувци.

Затоа, нашата зависност од газирани пијалаци може да биде многу опасна, во некои исклучоци толку опасна што може да предизвика рак.

Познато е дека клетките на карциномот се хранат со шеќер, а гликозата и фруктозата заедно ја дуплираат стапката на раст на туморот во организмот.

Прочитајте и...  Еве што значи бојата на овошјето и зеленчукот за вашето тело!
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top