in ,

Се продава првото „Ферари“ што Шумахер го возеше

Болидот на Ферари 412 Т2 од 1995 година е ставен на продажба со аукција од страна на компанијата „Џирардо и Ко“.

Автомобилот беше првиот што го тестираше Мајкл Шумахер како тест возач на Ферари. Во текот на 1995 година, автомобилот го користеше Жан Алеси, кој оствари една победа и заврши на подиумот уште четири пати.

Шумахер една година подоцна и официјално стана пилот на Ферари, кој последен пат го освои првенството на возачите во 1979 година, и им помогна да се трансформираат во најуспешниот тим во историјата на Формула 1.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО: Ја воодушевија и расплакаа публиката: Македонците победници на „Никад није касно“

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote