in

Сè за Божиќниот пост: Постењето во христијанството е многу повеќе од начин на исхрана

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар, пред 5 дена, односно на 28 ноември почна шестнеделниот Божиќен пост.

post

Постот ќе трае 40 дена, односно до Божиќ, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божиќ не се менува, постот секоја година почнува на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари.

Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус Христос, кој 40 дена поминал во пустина во пост и молитва. Постот претставува духовна и телесна подготовка на човекот за влез во тајната на претстојниот празник.

Божиќниот пост е втор по должина на траење, веднаш по велигденскиот. Во однос на „строгоста“ за употреба на храна, божиќниот пост е „поблаг“, бидејќи дозволува користење вино, масло за јадење и риба.

Во Православната црква практика е во текот на божиќниот пост верниците да се исповедаат и по можност да се причестат за да бидат што подостојни во подготовката за празнување на Христовото раѓање – Божиќ. Целта на постот е да се „исчистат“ духот и телото, што се постигнува не само со воздржување од мрсна храна, туку и од лоши мисли, зборови и дела. За време на божиќниот пост, посни се и сите славски трпези.

Прочитајте и...  ФОТО: Меланија во снежно бела венчаница ги дочекала гостите во Белата куќа - чини 3.600 евра

Со Канонот на Православната црква се предвидени еднодневни и повеќедневни пости.

Еднодневните пости се во среда и петок, Водокрст на 18 јануари, Отсекувањето на главата на св. Јован Крстител на 11 септември и Крстовден на 27 септември.

Повеќедневни пости се велигденските, петровденските, богородичните и Божиќните пости.

Лицата кои доследно ги почитуваат правилата постат и секоја среда и петок, бидејќи тоа се деновите кога Христос е осуден и кога умрел на крстот.

Божиќниот пост, како и останатите повеќедневни постови, датира од првите векови на христијанството и се споменува во делата на светите лица од 4 и 5 век.

Првобитно постот траел седум дена, а одлуката христијаните пред празникот – Раѓањето Христово да постат 40 дена е донесена на Собор во 1166 година.

Траењето на божиќниот пост се објаснува и со четириесетдневното патување на тројцата мудреци до Витлеемската пештера, во која на 25 декември е роден Богомладенецот Исус. Затоа се вели дека постот е ѕвезда водилка за сите кои христијанството го одбрале за своја вера, како што за мудреците кои верувале во пророштвото за раѓањето на Спасителот единствена водилка била најсветлата ѕвезда на небото, која се движела од западот кон истокот и која ги довела во Витлеем.

Прочитајте и...  Овој човек го освоил Монт Еверест, а не ни излегол од својот дом

Инаку, постот не е само воздржување од намирници од животинско потекло. Важно е и да бидете умерени во количините, но и скромни во начинот на припремање. Почитувајте го она што природата го дала, јадете ги овошјата и зеленчуците во нивниот природен облик, чајот пијте го без шеќер, пијте доволно течности, а во деновите кога е дозволено масло, користете ладно цедено.

Постот ќе ве научи да бидете умерени, да не подлегнувате на искушението за грицки и десерти, засладени сокови и енергетски пијалаци и секако, да ја прескокнете брзата храна.

Постењето во христијанството е многу повеќе од начин на исхрана. Тој е и воздржување од лоши мисли, односно да се мотивирате себе да ги анализирате своите дела, да се покаете, како и редовно да се молите.

Постот е наменет за здравите и возрасни христијани- не е препорачлив за мали деца, бремени жени, доилки и работници кои работат тешка физичка работа, како и за луѓе кои се болни од сериозна болест.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote