in

Сексот по 40-тите: Што се менува во интимноста и што друго е различно

Секоја врска подлежи на промени, па така со текот на годините се менуваат и работите во креветот. Еве кои промени не очекуваат по 40-тите години:

Помала желба за секс

Кога ќе наполниме 40 години полека почнува да се менува нивото на хормони. Ова може да доведе до тоа жените да имаат помала желба за секс. Исто така може да им треба и повеќе време за да бидат навистина подготвени, бидејќи се случува да имаат проблеми со сувоста на вагината. Ова може да се намали до помош на лубрикант. Освен тоа, разговор со партнерот ќе помогне да се пронајде вистинскиот пат со кој двата партнери уште долго време ќе уживаат во сексот.

Почест оргазам

Не е точно дека постарите жени не можат да доживеат оргазам. Имено, колку е жената постара, толку поголемо искуство имa, помалку се сомнева во себе и е поотворена. Заради тоа не е ограничена или под стрес за време на сексот, туку едноставно ужива. Затоа на жените во 40-тите им е полесно сексот да го крунисаат со оргазам.

Прочитајте и...  5 секс играчки кои треба да ги пробате со вашиот партнер

Многу е потешко да забремените

По 30-тите години плодноста почнува да опаѓа. Затоа, многу е потешко да се остане бремена по 40-тите години.

Тој може подолго

И кај мажите со текот на годините се менува нивото на хормони. Ова води до тоа да може подолго да се одлага оргазмот, па тој поинтензивно да ужива во сексот. Така може да има повеќе време за партнерката па поголеми се шансите за заеднички оргазам.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote