Шарена летна пита со шунка, тиквици и сирење

Screenshot 1 2

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

250 гр шунка

4 јајца

1 кора за пита

200 гр тиквици

100 гр тврдо сирење

сол

бибер

оригано

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Разматете јајца и додајте шунка, исечкана на коцки или ленти.

Потоа додајте изрендано сирење и исечкани тиквици. Сè зачинете со малку сол, бибер и оригано.

Целата смеса заедно излејте ја на готовата кора и печете во загреана рерна околу 40 минути.

Добар апетит!

Прочитајте и...  Забавни техники за фарбање на шарени велигденски јајца
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде