Шумски пожар на Шар Планина

Поголем шумски пожар има од вчера попладне на Шар Планина на поширокото подрачјето на селото Брезно и Варвара во месноста наречена „Вртишта“. Во текот на денешниот се интензивирање на огнот и чадот, а надлежните инфомираа дека се прави обид за гаснење и покрај тешката пристапност бидејќи огнот е високо во планината.

72701655 2679679355424239 1997997779414155264 n 237421

-Станува збор за месност каде имам папрат и сува трева, но зафатена се и шумски дрвја. Екипата од Шумското стопанство Лешница е упатена кон месноста со намера да се интервенира и спречи ширење на огнот. Местото е високо во планина и тешко достапно, информираат од подрачно одделение на Регионалнен центар за управување со кризи Тетово.

Областа зафатена со пожар е на околу 1600 метри надморска височина. 

Прочитајте и...  Изгореа два стана на семејства со малолетни деца во социјална зграда во Берово
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде