Галерија

Швајцарско село проектира светски знамиња на „Тоблероне“ планината (ГАЛЕРИЈА)

INCREDIBLE! As a sign of solidarity, the American flag was projected onto the Matterhorn last night. Switzerland is sending hope and strength to the United States of America. Photo: Gabriel Perren

Gepostet von Embassy of Switzerland in the United States of America am Donnerstag, 16. April 2020

Наместо да издигне знамиња на јарболи, Швајцарија им оддава почит на интернационалните соседи кои се погодени од КОВИД-19 со проектирање на светските знамиња на една од најпознатите планини на Алпите.

Уметникот кој работи со светла, Гери Хофстетер, беше задолжен да ја осветли познатата Матерхорн планина во Цермат со различни државни знамиња и да покаже почит кон погодените држави.

Секоја вечер од 24 март, планината Матерхорн е осветлена со друго знаме, вклучувајќи ги знамињата на Франција, САД, Индија, Јапонија, Германија, Обединетото Кралство, Португалија, Шпанија и многу други.

Прочитајте и...  Парите не можат да купат здравје: Тејлор Свифт ѝ напиша емотивна песна на својата мајка која по вторпат се бори со рак

Најпопуларно

To Top