Повеќе илјади луѓе синоќа во Радовиш присуствуваа на отворањето на седмото издание на „Самун ем татлија“, тридневна манифестација во чест на култните радовишки специјалитети – сомунот и татлијата, чиј организатор е радовишкиот Центар за култура „Ацо Караманов“, со поддршка на локалната самоуправа.

Од повеќе штандови на стотиците маси се служеа сомуни и татлии, а на сцената настапија групата „Троја“, Дани Димитровска, Влатко Лозановски и „Слаткаристика“. Вечерва ќе пеат Антонија Гиговска, Јелена Розга и Дејан Петровиќ, а утревечер ќе настапат Ленче и Горан Кукиќ, гости од „Никад није касно“, како и Мирза Селимовиќ. Програмата и денеска и утре почнува уште од пладне, со настапи на фолкорни ансамбли.

Прочитајте и...  Пронајден мртов маж во реката Вардар - полциијата го идентификува телото
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде