in ,

Синот на Ребека, Маркијан нема ниту едно другарче-открива пејачката во емотивно интервју

Дека инклузивното образование не секогаш значи и максимална прифатеност на децата со попреченост, согласна е и Ребека 

Достапноста на основното редовно образование за сите ученици паралелно со таканаречените специјални училишта не значи по автоматизам и подобра средина за децата со попреченост. Стресот низ кој минува детето што не е добро прифатено останува секојдневие и за него, но и за родителите. Дека инклузивното образование не секогаш значи и максимална прифатеност на децата со попреченост, согласна е и пејачката и претседател на здружението „Дајте ни крилја“, Ребека Јанковска-Ристески.

– Маркијан нема ниту едно другарче. Тој и не знаеше како да се дружи со деца до скоро. Среќа што ги има братчињата и почнува полека да се вклучува во игра и да се забавува и тој. Инаку меѓу децата во уцилиште не пројави никој посебна желба да го дружи или барем да се обиде вон училиште. Се дружи со нив на родендени и тоа е се’. Иако тие го прифатија со сите негови недостатоци без да не бркаат од школо или пак да потпишуваат петиции за негово исклучување како претходно, за што сум многу благодарна – вели Ребека.

Прочитајте и...  Земјотрес ја погоди Албанија на дочекот на Новата година

Таа на социјалните мрежи апелира некој да сподели искуство на другарување помеѓу дете со аутистичен спектар на однесување и дете со типичен развој и јавно се прашува дали тоа е реткост или пак, како што вели, нејзиниот најстар син нема среќа.

Маркијан лани во ноември наполни 13 години. Ребека секогаш отворено зборува за секојдневието со својот син.

– Ги научи буквите, бројките и боите конечно. Би сакала да научи и да чита. Слуша џез, рок, техно, македонска изворна музика, а од македонските бендови ги обожава „Суперхикс“ – откри познатата пејачка и хуманистка.

Извор: Женски Магазин

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote