Скопје денеска петти најзагаден град во светот

zagadeno

Скопје изутринава се најде на петтото место на градови со најзагаден воздух во светот, со 158 ПМ10 честички на метар кубен (вчера беше на десеттото место), додека Белград ја зазема четвртата (169 ПМ10), а Сараево третата позиција (179 ПМ10). Загаденоста во Куманово, исто така беше на алармантно ниво во изминатите неколку дена.

Нивоата на ПМ10 честички во Белград во изминатите денови беа и повисоки од 200 микрограми на кубен метар, според српската Агенција за заштита на животната средина. Слична е состојбата и во Нови Сад, Панчево, Ужице… А ваквата ситуација влијае врз здравјето на населението.

vozduh 696x562
Прочитајте и...  Високо ниво на загаденост на почвата во Македонија, отрови 16 пати повеќе од дозволеното, зелката и целерот најтоксични
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде