in

Слатко од нелупени сливи

Пригответе го старото добро слатко од сливи, на малку поинаков начин.

plum jam recipe

Потребни состојки:

1 кг сливи

1 кг шеќер

Сода бикарбона

200 мл вода

Начин на приготвување:

1.Сливите измијте ги, извадете им ги семките, прелијте ги со ладна вода во која сте ставиле малку сода бикарбона, па оставете ги еден час да отстојат.

2.Добро исплакнете ги со ладна вода и ставете ги на крпа или хартиена салветка, добро да се исушат (околу 1 час).

3.Шеќерот прелијте го со вода и ставете го на оган да зоврие. Мешајте убаво да се растопи.

4.Додадете ги сливите, намалете ја температурата и варете како и за секое друго слатко.

5.Готово е кога од лажицата паѓа капка по капка.

6.Тргнете од оган и покријте со влажна крпа. Оставете да преноќи. Следниот ден складирајте во тегли.

Прочитајте и...  Брз доручек кој сите го обожаваат: Плетенка со шунка и сирење

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote