Случувања

СПОДЕЛЕТЕ со вашите пријатели, неколку статистички бројки кои мора да ги знаете поврзани со корона вирусот

Еве неколку статистики поврзани со Корона вирусот. Прочитајте и споделете.

До денес, СЗО објави дека има 79.300 вкупно заразени со COVID-19. Од нив, огромно мнозинство, 77.000 во Кина, мнозинство во Вухан.

Вухан има население од 11 милиони. Да речеме дека сите 77.000 биле заразени во Вухан.

77.000 / 11.000.000 = 0,007

99,3% од жителите НЕ се заразени. Во градот каде започна епидемијата!

Исто така, да не заборавиме дека над 10.000 луѓе се излечиле од вирусот во меѓувреме.

Значи, моменталната бројка на пациенти не е 79.300, туку 79.300 – 10,000 излечени (и минус 2.500 смртни случаи), што во моментов е нешто помалку од 70.000 заразени, а не 79.300.

Но, што е со смртноста од вирусот?

Па, ако сте над 80 години и сте заразени со вирусот, шансата за умирање е 14,8%. Што значи дека 85,2% ќе преживеете.

Ако имате 50-60 години, имате 1,3% шанси да умрете ако сте заразени со вирусот.

Прочитајте и...  Бодибилдер се верил со секс кукла на надувување

За оние под 40 години, шансата е 0,2%. затоа, 99,8% од младите под 40 години кои се заразуваат ќе закрепнат.

НО!!!!!!!!!!!!!

Ова е само ако се заразите. Шансата за зарази е, врз основа на скоро 3 месеци појава на извор на инфекција, Вухан – 0,7%.

Значи, 99,3% никогаш нема да дојдете во контакт со вирусот.

На овие 0,7% се додаваат уште некои ситни проценти, па ако сте 85 години, имате 0,7% шанси да го добиете вирусот, а ако го добиете имате 14,8% шанса да умрете од него, или вкупно 0,103% шанса да умрете од вирусот. Ова значи дека имате 99,897% шанси да НЕ да умрете од овој вирус.

За 45-годишник, тие две шанси се множат со 0,0028% дека корона вирусот ќе ги убие. И 99.9972 дека нема.

За 35-годишник, шансата да умре од ова чудо е 0,0014%. Дека нема да умре е 99,9986%

Внимавајте, 0,7% воопшто да го добиете и 0,2% да умрете од него ако сте под 40 години.

Прочитајте и...  Херој од Австралија: Одбил евакуација за да ги спасува животните од пожарите во Австралија

ПОЕНТА НА ПРИКАЗНАТА: ОПАСНОСТ ПОСТОИ, ДА. Но, не е ни БЛИСКУ голема колку што е во весниците и порталите.

Запрашајте се, патем, зошто има толку малку разговори за над 10.000 Кинези кои се опоравиле од овој вирус? На кого не му е ова интересна вест и зошто не?

Кој живее со тоа што ги читате нивните статии и го купувате нивниот весник колку што е можно повеќе?
Кој профитира, дали можеби фармацевтската индустрија?!

Патем, Кина има население од 1.386.000.000. Инфицирани се 77.000. На 1,4 милијарди.

Ова е 0,0055% од сите кинези.

Повторувам, 0,0055% од сите Кинези се заразени со овој вирус. Ова значи дека во земјата од која потекнува вирусот, 99,9945% од популацијата НЕ е ЗАРАЗЕНА.

Ова исто така значи дека ако соберете на куп 10.000 Кинези, 5 од нив ќе имаат вирус, а 9,995 не.

🖐

Ете колку е заразен вирусот. 

Најпопуларно

To Top