Животни приказни

Стоматологот кој патува низ светот и им ја враќа насмевката на сиромашните луѓе

Совршен пример за суперхерој во секојдневниот живот е бразилскиот стоматолог Фелипе Роси, кој патува низ светот и ја враќа насмевката на лицата на сиромашни луѓе кои немаат пари да ги поправат забите.

Тој и неговите колеги, преку основањето на NGO Por1sorriso, патуваат низ светот им помагаат на најсиромашните луѓе на планетата.

Bored Panda во галерија ги објави најинспиративните трансформации кои покажуваат како луѓето изгледаат пред и по направената интервенција. Фотографиите покажуваат колку многу стоматолозите можат да влијаат на животот на луѓето, да ја подигнат нивната самодоверба и да им дадат надеж во животот.

stomatolog koj patuva niz svetot 2
stomatolog koj patuva niz svetot 1
stomatolog koj patuva niz svetot 14
Прочитајте и...  Зад оваа фотографија стои приказна која ќе ве расплаче: Болна прегратка меѓу ќерка и татко кој заминува во затвор
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно

To Top
Close