in

Супермаркет смислил генијална идеја како да спречи масовно купување на средства за дезинфекција на раце

Во последните неколку недели сме сведоци на големите гужви во маркетите и празните полици, а многумина на интернет ги осудуваат луѓето кои панично прават залихи на основни намирници и средства за дезинфекција.

Но, еден супермаркет во Данска одлучил да им стави крај на алчните купувачи и смислил како да ги ограничи во купувањето на средства за дезинфекција на раце. 

На социјалните мрежи започна да се споделува фотографија на која покрај средствата за дезинфекција е наведена и нивната цена – едно средство изнесува 5,50 евра, но доколку купите повеќе парчиња, цената изнесува околу 134 евра по шише.

https://twitter.com/_schuermann/status/1239294777452974080?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1239294777452974080&ref_url=https%3A%2F%2Ftocka.com.mk%2Fvesti%2F336701%2Fsupermarket-smislil-genijalna-ideja-kako-da-spreci-masovno-kupuvanje-na-sredstva-za-dezinfekcija-na-race

Многу корисници на Твитер го пофалиле овој едноставен, но ефективен потег.

Прочитајте и...  ЌЕ ВИ СЕ РАСПАРА СРЦЕТО: Анестезиолог храни бебе заразено со коронавирус (ФОТО)

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote