Свикан кризниот штаб на Општина Охрид откако пожарот се прошири кон Косел

Во Општина Охрид заседава кризниот штаб , поради пожарот кој изби вчера кај местото викано „Јасика“, во близина на селата Косел и Опеница.

ohrid pozar

Неофицијално воспоставен е контакт со дирекцијата за заштита и спасување, од каде најавиле дека во текот на денов ќе ги испратат ER TRAKTOR авионите за да се изгасни пожарот.

Пожарникарите од противпожарната служба од Охрид се на терен од вчера. Но, поради тешко пристапниот планински терен, отежнато е гаснењето на пожарот во шумата. За гаснењето на огнот се ангажирани две возила на Противпожарната единица, а вклучени се и екипи од шумската полиција.

Опожарена е голема површина, а поради ветрот пожарот се сеуште се шири.

Поради пожарот во текот на ноќта Охрид беше прекриен со чад и се чувствуваше силна миризба.

Прочитајте и...  Археолошко патување низ Македонија преку античките рушевини
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде