Македонија

Томе Станковски прогласен за најдобар актер на Интеранционалниот театарски фестивал во Приштина

tome stankovski 2 960x640

Триесет и тригодишниот актер Томе Станковски ја доби наградата за најдобар актер на Третиот интернационален театарски фестивал во Приштина – PITF за улогата во перформансот „Јас сум актер-човек“ во режија на Теа Беговска.

Станковски беше избран за главната катергорија Најдобар актер, во конкуренција на 10 актери од Грција, Косово, Бугарија и Хрватска.

tome stankovski 640x427
Прочитајте и...  Замина тивко во ноќта без глас: Вечно ќе те паметиме по македонските народни приказни и филмови
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top