vlastimir biciklista

Властимир Матиќ (67) своевремено беше југословенски репрезентативец во велосипедизам, а денеска е бездомник, спие под отворено небо во Белград, боледува од гангрена на двете нозе и со загубена надеж и волја за живот. Во ноември во 2017 година доживеа трагедија, остана без станот во белградската населба Раковица кој го проголта пожар, но и без сопругата Ана која притоа почина од гушење.

vlastimir biciklista

Матиќ од тогаш е сам, без кров над глава и со сериозни здравствени проблеми. Соседите неколку пати се понудиле да излезат во пресрет меѓутоа тој, во секоја прилика, одбивал подадена рака бидејќи не сака ничија помош.

За незавидната ситуација на Матиќ алармира белграѓанката Сандра Сантијаго која подели фотографии на Фејсбук од состојбата во која се наоѓа велосипедскиот репрезентативец на поранешна Југославија.

„Белграде, роднини и пријатели, каде ќе ви оди душата? – Властимир Матиќ, поранешен репрезентативец во велосипедизам, денеска е бездомник со гангрена на ногата. Надлежната служба не доаѓа на лице место бидејќи го познава. Поделете, можеби некој ќе му помогне“, напиша на Сантијаго на постот со фотографија од Матиќ.

67597974 10157356181786726 2759012520512454656 n

Веста за трагичната судбина на поранешниот велосипедист ја објавија медиуми во сите екс ју држави, а хрватскиот весник „Јутарњи лист“ се прашува во каква состојба е ногата на Матиќ и ако навистина е во прашање гангрена, уште колку ќе може да издржи на улица.

Прочитајте и...  Албански професор снимен како бара секс од студентка за положен испит

Beograde (ili rodbino i prijatelji) gde ce ti dusa?!!!Matić Vlastimir 67 god. bivsi reprezentativac u biciklizmu, danas…

Gepostet von Sandra Santiago am Sonntag, 21. Juli 2019
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за