Занимливости

Тргнал во кражба заедно со своето милениче, па и двајцата завршиле зад решетки: Фотографија од затворот го насмеа светот

Во притворската единица во Утрехт, Холандија, до пред два дена престојувал еден папагал, кој бил очевидец на грабежот кој го сторил неговиот сопственик.

Како што соопштиле од тамошната полиција, минатиот четврток привеле маж откако го фатиле како ограбува една продавница. Во моментот на апсењето, мажот на рамо го носел домашиот миленик, па птицата заедно со сопственикот била однесена во полициска станица. 

На осомничениот набрзо му бил одреден притвор, а бидејќи полицајците немале кафез за птици и не знаеле на кого да му го поверат папагалот на чување, тој бил сместен во една од затворските ќелии. Припадниците на холандската полиција се погрижиле на папагалот да не му фали ништо и уредно му донеле сад со вода и две парчиња леб, за да “живее во нормални услови”.

Прочитајте и...  Џими Мицевски лидерот на групата „Молика“ и сопруг на пејачката Анета Мицевска осуден на 2 години и 6 месеци затвор

Фотографијата од “уапсениот” папагал е објавена на нивниот официјален Инстаграм профил со објаснување како тој стигнал кај нив.

“По сослушување на осомничениот е донесена одлука дека тој и миленикот ќе бидат спроведени во притвор. Секако, се грижиме и за двајцата”, е наведено во описот од фотографијата.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top