twitter verification policy
ANKARA, TURKEY - MARCH 16: A picture shows a man holding a cellphone in front of a twitter logo in Ankara, Turkey on March 16, 2017. "Twitter" suspended 636,248 accounts for pro-terrorism and violence contents since the mid 2015 until the end of 2016. (Photo by Gokhan Balci/Anadolu Agency/Getty Images)

Компанијата „Твитер” објави денеска дека ќе забрани секаков вид политичко огласување на оваа социјална мрежа низ целиот свет.

Главниот извршен директор на компанијата, Џек Дорси, на Твитер објави дека ваквите пораки „треба да се заслужат, а не да се купат“, пренесува „Би-би-си“.

Тој изјави дека политичките реклами на интернет претставуваат нов предизвик за граѓанскиот дискурс пред се заради оптимизираните пораки насочени кон микро-цели, непроверени информации и бројни лаги.

Спроведувањето на новата деловна политика ќе започне на 22 ноември, напиша директорот на Твитер.

Не станува збор за слобода на изразување. Станува збор за плаќање за досег. Плаќањето за зголемување на опсегот на политичките говори има значајни реперкусии со кои денешната демократска инфраструктура можеби не е подготвена да се справи“, заклучи Џек Дорси во твитот за новата одлука на интернет гигантот.

Прочитајте и...  Колку е опасна 5G мрежата?
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за