Твитер ги забрани сите политички огласи

Компанијата „Твитер” објави денеска дека ќе забрани секаков вид политичко огласување на оваа социјална мрежа низ целиот свет.

Главниот извршен директор на компанијата, Џек Дорси, на Твитер објави дека ваквите пораки „треба да се заслужат, а не да се купат“, пренесува „Би-би-си“.

Тој изјави дека политичките реклами на интернет претставуваат нов предизвик за граѓанскиот дискурс пред се заради оптимизираните пораки насочени кон микро-цели, непроверени информации и бројни лаги.

Спроведувањето на новата деловна политика ќе започне на 22 ноември, напиша директорот на Твитер.

Не станува збор за слобода на изразување. Станува збор за плаќање за досег. Плаќањето за зголемување на опсегот на политичките говори има значајни реперкусии со кои денешната демократска инфраструктура можеби не е подготвена да се справи“, заклучи Џек Дорси во твитот за новата одлука на интернет гигантот.

Прочитајте и...  Откриена црна дупка во нашата галаксија што „не треба да постои“
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде