Нациoналната телевизија објави дека Унгарија нема да учествува на Евровизија 2020.

60494925 10157305600908007 3268167304176730112 o e1573818124662

„Гардијан“, пишува дека Унгарците се откажале од конкуренцијата затоа што Евровизија се повеќе се поврзува со ЛГБТ заедницата. Унгарците ги негираат овие обвинувања и велат дека парите наменети да одат на натпреварот во Ротердам, ќе бидат насочени директно кон поддршка на вредна музичка продукција на унгарски поп таленти.

Унгарија се натпреваруваше на натпреварот за песна на Евровизија 17 пати од 1993 година и влезе 14 пати во финалето.

Инаку, никој не го крие присуството на ЛГБТК културата на Евросонг. Добар дел од машките љубители на ова натпреварување се геј , а дел од натпреварувачите ги надминаа предрасудите натпреварувајќи се на Евровизија.

Многумина велат дека Евросонгот е всушност Светски куп за геј мажи.

Прочитајте и...  Трагедија во Тел Авив: Еден од вработените го изгуби животот
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде