„Вардар“ доби нова песна (ВИДЕО)

vardar nova pesna

„Ти не си сам, ти не си сам, не те оставаме.

Ме боли се што ветивме, ми доаѓа да заплачам и мене како тебе.

Да застанам на улица и до небо да викнам:

Вардаре не можам без тебе, Вардаре без тебе, и ако денес изгубиме

не те оставаме, до крај за тебе ќе гинеме, не те оставаме…

Ова се дел од стиховите на песна посветена на македонската гордост Вардар, кој се круниса за европски првак вторпат за три години, па ја крена Македонија на нозе со вчерашниот триумф во финалето во Келн против Веспрем.

Црвено-црната бајка беше инспирација за оваа моќна песна.

Извор: Курир

Прочитајте и...  Во 12 сообраќајки вчера во Скопје, девет лица повредени
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.