Животни приказни

Весели близнаци со Даунов синдром го инспирираат светот преку социјалните медиуми

Џули и Ден МекКонел ги фотографираат и снимаат нивните близначиња Мило и Чарли додека извршуваат најразлични активности, исто како и секои други деца низ светот. Но, овие дечиња кои станаа вистинска вирална сензација, се здобија со големо внимание затоа што двете имаат Даунов синдром.

Дауновиот синдром е медицинска состојба која се манифестира како хромозомска абнормалност. За една личност нормално да расте и да се развива неопходна е постојаноста на хромозомскиот број. Секаков вид аберации на хромозомскиот број (намалување или зголемување) доведува до промени во генотипот што предизвикува и промени на фенотипско ниво. Бидејќи децата со овој синдром имаат многу различни таленти и способности, нивниот успех на училиште исто така, може многу да се разликува, со што се истакнува потребата за индивидуална евалуација на децата.

Прочитајте и...  Тато е мама, а мама е тато: Го растат детето како полово неутрално - нема да биде момче, туку личност
View this post on Instagram

Our DISNEY WORLD DREAM VACATION GIFT AWAY just got even ✨DREAMIER!! ✨ . A generous anonymous donor has contributed another $2,000 to the overall value of our INCREDIBLE family getaway and we are absolutely FREAKING OUT!! . So now our lucky family will receive 5 nights stay in a 2 bedroom villa at the Bay Lake Towers at Disney’s Contemporary Resort just steps away from the front entrance to the Magic Kingdom at Disney World in Florida PLUS a *** $4,000 *** credit to be used for Park Passes or Transportation. That brings our total trip value to $12,000!! . We are in awe of this generous gift, friends! If you haven’t nominated your family or a friend’s family yet, please share with us here who you are nominating and why! We have been so so deeply touched by the tremendous stories you have been sharing and we wish we could give you all a family dream getaway! . Remember, this is how to receive your chance to experience this magical gift! . 1️⃣Follow @thehouseofwheeler @downrightwonderful @chucklesandmeatloaf @audreyshook_ . 2️⃣Like this post and the posts by @thehouseofwheeler @downrightwonderful @chucklesandmeatloaf @audreyshook_ . 3️⃣In the comments nominate your own family or your friend’s family and tell us WHY they deserve this trip. . 4️⃣Tag three friends who would like to know about this incredible gift opportunity! . Deadline to nominate a family is Friday, October 4th 11:59pm CT. The lucky family will be notified on Monday, October 7th. . Recipient may choose vacation dates, but travel must be completed by August 31, 2020. Bay Lake Tower stay is subject to availability. . ** This “gift away” is not sponsored or endorsed by Instagram or Disney and the recipient will be chosen at the discretion of the giver. The lucky family who is chosen agrees they are responsible for transportation to and from Disney World Resort in Florida. Must be at least 18 to enter. Recipient agrees to release Instagram from liabilities and responsibilities and agrees to Instagram’s terms of use.

A post shared by Julie, Charlie, Milo & Family (@chucklesandmeatloaf) on

Џули и Ден со нивните фотографии и видеа на социјалните мрежи покажаа дека лицата со Даунов синдром се преполни со насмевки, прегратки и љубов, така што иако одгледувањето на дете со овој синдром носи голем број на предизвици, тоа носи уште повеќе подароци.

Прочитајте и...  "Бев скршена кога дознав дека моето дете има Даунов синдром, но сега напишав рецензија дека дополнителните хромозоми се неверојатни - екстра слатко и извонредно бебе"

Поради тоа, овие родители сакаат да помогнат во отстранувањето на стигмата околу оваа состојба,а за да го постигнат тоа, ги полнат социјалните медиуми со насмевки.

Прочитајте и...  Судбината ги споила: Жена посвоила момче, но и неговата сестричка го нашла патот до нив

We are counting down the days to World Down Syndrome Day! Remember to wear your crazy socks on Thursday to show your…

Gepostet von Charlie and Milo: Fearfully and Wonderfully Made am Dienstag, 19. März 2019

„Јас се надевам дека ќе привлечам семејства во кои има дете со Даунов синдром бидејќи тоа на почетокот може да биде навистина страшно. Се надевам дека тие луѓе ќе не пронајдат и ќе видат колку убав може да им биде животот.“ – Рече Џули за WTSP 10 News. „Забавно е, преполно со љубов, и воопшто не е страшно. Има толку многу радост во нашите животи, и се надевам дека сите луѓе ќе го видат тоа.“

Светот во последниве години започна да покажува повеќе разбирање за лицата со Даунов синдром, но предизвиците сепак оставаат илјадници луѓе со голем страв кога ќе дознаат дека нивното дете треба да се бори со многу препреки во животот. Дури и во општество во кое расте толеранцијата и инклузијата, лицата со Даунов синдром се присилувани да се бранат на суд доколку сакаат да работат, да стапат во брак па дури и да имаат деца.

За ова семејство, целта е да се обезбеди заедница за родители кои не знаат толку многу за Даунов синдром, помагајќи им да ја разберат дијагнозата и да сфатат колку љубов и радост таа може да обезбеди.

Парот близнаци е исклучително редок. Се верува дека се 1 во 14 милиони случаи. Но, дури и со сосема уникатен пакет на потреби во однос на другите родители, Џули и Ден се среќни кога се во можност да им помогнат на други родители кои сега се во истиот брод во кој тие биле пред 4 години.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top