Новиот електро состав „Шафран“ ја издаде својата трета песна под наслов “Дафино” која има модерен призвук и мешавина од електронски етно звук.

maxresdefault 5

За музиката се погрижи Тони Стевковски, а за текстот е задолжен Кирил Трајковски. Ова е трета песна на „Шафран“ а наскоро се очекува да презентираат нови нумери за комплетирање на првиот албум.

Оваа песна има и видео запис во режија на Исток Чаповски и продукција на Марјан Тасевски.

Спотот и самата песна која е авторска и не е препеана, се инспирирани од вистински настан кој се случил пред многу години во едно далечно село близу општина Чашка. Станува збор за селото Ореше.

Имено тамошните жители и ден денес кажуваат дека понекогаш невестата знае да се појави по сокаците и селските чешми како дух.

Главната улога во спотот ја толкува Росица Кулакова а за вокалот се погрижи Христина Пецовска.

Прочитајте и...  Најдобрите 7 филмови во 2018 година кои мора да ги изгледате
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде