Занимливости

ВИДЕО: Британец го прелета светот со хибрид од авион и од хеликоптер

Британскиот авантурист Џејмс Кечел е првиот човек кој успеа да го прелета светот со жирокоптер, летало кое се смета за хибрид на авион и хеликоптер.

Џејмс прелета 24.000 наутички милји во ова мало летало, чиј кокпит е целосно отворен. Тој авантурата ја започна во март од Велика Британија, ги прелета Европа, Русија и преку Канада стигна во САД.

Овој месец повторно се врати во Велика Британија, од каде и го започна патувањето.

Прочитајте и...  ЕКСКЛУЗИВНО: Шокантна, вистинска приказна за траума, идентитет и медицински чуда (вознемирувачки фотографии)
Остави коментар

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top