Иако египетските гуски се многу плашливи и внимателни животни, за оваа мајка можеме да кажеме дека е многу мудра и итра бидејќи со само еден потег си ги спаси своите малечки.

Кога им се приближил гладниот леопард, мајката гуска решила да направи еден генијален трик. Одглумила дека е повредена па леопардот сметал дека таа е супер плен и отишол кон неа. Откако доволно се оддалечил од нејзините малечки кои биле првичен плен, таа се вратила кај нејзините мали и ги однела на сигурно.

Прочитајте и...  Урнебесно видео: Свиња брка грчки новинар
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.