in

ВИДЕО: Краток анимиран филм за жените во „машкиот свет“

Краток филм на Pixar ги освојува жените кои се обидуваат да се пробијат во сфера доминирана од мажите.

Режисерката Кристен Лестер сподели дека анимираниот филм е инспириран од лично искуство. 

„Филмот е базиран на моето искуство во анимацијата. На моето прво работно место, бев единствената жена во собата, па за да можам да го правам она што го сакам, на одреден начин се претворив во ‘една од момците’. А потоа кога дојдов во Pixar, за првпат започнав да работам со тимови со жени и тогаш сфатив колку многу имав закопано од женскиот аспект од себе“ – изјави таа.

Прочитајте и...  Видео кое ќе ви го стопи срцето: Татко и ќеркичка го освоија цел Балкан со нивната изведба

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote