ВИДЕО: Ловец на урагани со авион влета во центарот на ураганот Доријан

Пилот на американската агенција Национална океанско и атмосферска администрација (НОАА), со својот авион влета во „окото“ на ураганот Доријан, кој прерасна во бура од петта категорија.

Видеото од пилотската кабина покажува како изгледа тоа како „ловецот на урагани“ успеа да се пробие низ моќниот и опасен вител и да стигне до центарот, каде е мирно.

Акцијата ја извел со авионот „Lockheed WP-3D Orion“, кого го нарекуваат „Кермит“ според жабата од популарното Мапет шоу, пренесува Индекс.

На снимката се гледа и дека пилотската кабина е украсена со маскота Кермит.

Прочитајте и...  Фаќаше бик за рогови, па си го доби заслуженото!
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде