Случувања

ВИДЕО: Ловец на урагани со авион влета во центарот на ураганот Доријан

Пилот на американската агенција Национална океанско и атмосферска администрација (НОАА), со својот авион влета во „окото“ на ураганот Доријан, кој прерасна во бура од петта категорија.

Видеото од пилотската кабина покажува како изгледа тоа како „ловецот на урагани“ успеа да се пробие низ моќниот и опасен вител и да стигне до центарот, каде е мирно.

Акцијата ја извел со авионот „Lockheed WP-3D Orion“, кого го нарекуваат „Кермит“ според жабата од популарното Мапет шоу, пренесува Индекс.

На снимката се гледа и дека пилотската кабина е украсена со маскота Кермит.

Прочитајте и...  Британска фирма им дава на вработените слободен „мамурен ден“
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top