Случувања

ВИДЕО: На Анџелика ѝ се скрши стапот, па постави рекорд

На Светското првенство во атлетика во Доха Швеѓанката Анџелика Бенгтсон, натпреварувачка во скок со стап прво имаше бизрен инцидент кога ѝ се скрши стапот пред последниот трет скок на височина од 4,80 метри и таа падна, а за среќа помина без повреди.

Бидејќи немаше стап за третиот обид, позајми еден од Французинката Нинон Гвилон-Розмари која веќе го заврши натпреварувањето.

Третиот обид беше повеќе од успешен: постави свој личен, а и државен рекорд на Шведска.

Бенгтсон потоа не успеа на следното ниво од 4,85 метри, но ова е огромен успех за неа и нејзиниот настап на СП во Катар.

Прочитајте и...  19.000 деца се принудени на сексуална работа во Англија само оваа година: Повеќето во хоророт ги вовлекле врсниците
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top