in

Вистината за шеќерот

Дали би можеле да изедете една коцка шеќер? А да речеме, дваесет наеднаш?

Повеќето луѓе ова го прават секој ден, а за тоа не се ни свесни!

Ги наредивме коцките шеќер покрај производите. во однос на количината која се наоѓа внатре во нив. Видете само колку шеќер има во храната што ја јадеме.

Интересна споредба: Кога ќе испиете на екс една флашичка Кока-Кола, тоа е исто како да сте голтнале одеднаш цела Милка.

Енергетски пијалоци?

Кога е во прашање шеќерот, иста приказна.

guarana-red-bull-energetska pica-seker

Ок, ќе земеме тогаш леден чај…

Тој сигурно нема многу шеќер. нели така го рекламираат. Но почекајте …

nestea-seker
koka-kola-golema-seker

Вишокот на шеќер завршува како масен талог во нашето тело. Не се мастите тие кои гојат – шеќерот е главниот виновник.

Овошните сокови? Овде обрнете посебно внимание:

СЕКОЕ ЛИТРО ОВОШЕН СОК КОЕ ГО ГЛЕДАТЕ ВО ПРОДАВНИЦА СОДРЖИ ТОЛКАВА КОЛИЧИНА ШЕЌЕР КАКО НА СЛИКАТА.

ovosni-sokovi-seker

Производителите на сокови имаат еден маркетиншки трик: на пакувањето ќе напишат БЕЗ ДОДАТОК НА ШЕЌЕР  (NO SUGAR ADDED), така што  многу луѓе ќе помислат дека внатре нема шеќер.

Прочитајте и...  3 брзи решенија против стрии според Доктор Оз

Штосот е во следното: во сокот се наоѓа огромна количина шеќер од овошјето. Точно е дека шеќерот НЕ Е ДОДАДЕН, но и без додаток, ВО ЕДНА КУТИЈА СОК ИМА ШЕЌЕР КАКО ВО ДВЕ ЦЕЛИ МИЛКА ЧОКОЛАДА!

Ова важи за било кој сок – и оној петпарачкиот, и оној   Sega-Mega organic anti-stress od 100 и кусур денари… што се однесува до шеќерот, нема голема разлика.

Еве уште една општа заблуда – Cedevita.

Многу луѓе ја пијат мислејки  дека е здрава – сепак, поради маркетингот кој ја пропагира едејата за витамините. Во реалноста, Цедевита е скоро потполно чист шеќер. Мислењето дека е поздрава е поради маркетинг идејата за витамините. Во реалноста Цедевита и сличните на неа се скоро во потполност чист шеќер.

Црното чоколадо.

Во многу текстови ќе најдете информација дека црната чоколада е поздрава и помалку дебелее. Во реалноста – она содржи иста количина шеќер како и млечното чоколадо.

crna-cokolada-seker

А сега една многу важна тема Fitness, Welness….

Прочитајте и...  Вистини и митови за кафеавиот шеќер

Производите кои содржат во себе наслови како  Fitness, Wellness, Slim, Anti-Stress и слично. Ова е можеби најголемата заблуда од сите.

wellness-keks-seker
musli-seker
fun-fit-bonzita-seker

Луѓето кои работат во маркетинг знаат дека многу се “палат” на термините како што се fitness, anti-stress, wellness, и слично.

За жал, луѓето се лесно превртливи. Доволно е името на производот да содржи некои од овие термини, и многу луѓе ќе го купуваат тоа во надеж дека ќе ослабат додека седат пред ТВ и го грицкаат тоа.

Пазете се од производите кои ги имаат оние фенси “fitness” имиња! Обавезно погледнета колку навистина има шеќер (тоа секако е напишан на позадината, со ситни букви така што едвај се гледа и дешифрира).

КЕКСИ

Сите врсти на кекси – не само оние што имаат шеќер, туку изобилуваат со јаглени хидрати, кои делуваат исто – прават масен талог.

domacica-seker
noblice-seker

 Уште еден артикл за кој малку се знае – КЕЧАП.

НЕ Е НИ ЧУДО ШТО МНОГУ ЛУЃЕ НЕ МОЖАТ ДА ОСЛАБАТ, ШЕЌЕРОТ Е СКРИЕН ВО ОГРОМЕН БРОЈ НА ПРОИЗВОДИ, НЕ САМО ВО ОНИЕ КОИ ОФИЦИЈАЛНО СЕ НАРЕКУВААТ “СЛАТКИ“.
Индустријата на храна користи шеќер секаде кај што може, бидејќи тоа е најефтиниот начин за храната да биде вкусна и да не држи врзана за производот.  Се повеќе научници се заложуваат шеќерот да се прогласи за ДРОГА.

Прочитајте и...  Престанете да го користите најопасниот козметички производ кој предизвикува рак, го уништува црниот дроб и бубрезите
eurokrem-seker

Џебните чоколадца

Е тие се посебен маркетиншки трик – луѓето ги купуваат бидејќи имаат чувство дека така ќе изедат помалку шеќер.

kinder-bueno-seker

Лето… Сладолед 

Затоа што е ладен, не остава впечаток дека има премногу шеќер додека го јадеме.

И СЕГА ШТО?

Тоа е многу важно да се дознае вистината за шеќер како што многу луѓе.

ОВА Е НЕШТО ШТО ЛОКАЛНИТЕ МЕДИУМИ НЕМА ДА ГО  ОБЈАВАТ – ОД ПРОСТА ПРИЧИНА ШТО ТИЕ ЖИВЕАТ ОД РЕКЛАМИ ЗА КОИ СЕ ПЛАТЕНИ ОД СТРАНА НА СИТЕ КОМПАНИИ ОД ОВИЕ СЛИКИ.

Побарав многу медиуми да ги објавуваат овие фотографии, но тие не се согласуваат токму поради овие причини.

ЗАТОА ВИСТИНАТА ПРИКАЖАНА НА ОВИЕ СЛИКИ ТРЕБА ДА СЕ СПОДЕЛИ.

Извор: Исток

Што мислите?

1 Поен
Upvote Downvote