in

ВИТАМИНСКИ ЏЕМ: Цвекло, јаболко, морков и лимон

Превкусен џем… Уверете се сами…

Потребни состојки:

500 гр цвекло
500 гр морков
500 гр јаболка
500 гр лимон – сок
50 г шеќер
100 мл вода

Начин на подготовка:

Ставете ги во едно тенџере да се варат цвеклото, морковот и јаболката на појака температура. Додадете го сокот од лимон. Кога ќе почнат да вријат намалете ја температурата и варете ги на тивко.

Шеќерот и водата варете ги 5 минути, па додадете го претходно зготвеното овошје и зеленчук. Варете 20 минути со повремено отстранување на пената.

Џемот варете го и потоа направете проба така што ќе земете едно лажиче од џемот и ќе го ставите на чиста сува чинија. Џемот треба да се стврдне по околу 15-тина секунди. Ако тоа не се случи значи џемот не е се уште готов и треба да го доварите.

Врелиот џем сипете го во врели тегли и затворете ги со стерилизирани капаци. Потоа преврте ги од опачината и оставете ги така да се изладат. Кога ќе се изладат превртете ги и ставете ги да стојат на темно место.

Прочитајте и...  Совети на Џенифер Лопез за фитнес и исхрана што вреди да ги усвоите!

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote