in

Вкусни и брзи чоколадни мафини

Double Chocolate Muffins SQUARE

Состојки:

200 грама чоколада за готвење

150 грама маргарин

125 грама шеќер

80 грама брашно

4 јајца

1 прашок за печење

Начин на подготовка:

Во тенџере на оган растопете ги чоколадата и маргаринот и оставете ги да се изладат. Во друг сад изматете 4 белки, потоа додадете ги шеќерот и жолчките.

Откако смесата ќе стане пенеста додадете ги брашното, чоколадата со растопениот маргарин и прашокот за печење. Се добро измешајте, за да може целата смеса добро да се соедини.

Вака подготвената смеса ставете ја во калапи за мафини, печете 20 минути во загреана рерна на 180 степени.

Прочитајте и...  Брза и лесна рецепта за неодолив „банана леб“ за целото семејство!

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote