702948 proglasena epidemija na zarazna zholtica vo kochani

Во Кочани прогласена епидемија на жолтица. Во тамошниот Центар за јавно здравје хепатит А е дијагностициран кај 21 пациент. Речиси сите се деца на возраст од 5 до 11години. Здравствната состојба им е стабилна. Во моментот на штипска инфектологија се хоспитализирани десеттина пациенти, кои се со потешка клинича слика.

702948 proglasena epidemija na zarazna zholtica vo kochani

Токму нискиот степен на лична и колективна хигиена на жителите во кочанското ромско маало е евентулниот извор од каде се шири заразата, поочуваат епидемиолозите од Центарот за јавно здравје во Кочани. Вирусот е под контрола, смируваат тие. Во изминаиот период кога зачести бројот на заболени, направена е дезинфекција во неколку образовни институции, а се извршени и едукативни разговори за подобрување на хигиената со жителите на ромското маало.

Прочитајте и...  За само 24 часа уништени декоративните садници во Чаир! (ФОТО)
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за