Случувања

Во Нов Зеланд пронајден фосил од џиновски пингвин со големина колку возрасен човек

Фосил од пингвин со големина колку возрасен човек е пронајден на југот од Нов Зеланд, соопштија научниците.

pingvin velicine coveka aps AP Mark Baker 680149725

Фото: AP/Mark Baker

Џиновската морска птица наречена „Crossvallia waiparensis“ била висока околу 160 центиметри и тешка околу 80 килограми- 40 центиметри повисока и четири пати потешка од царскиот пингвин што живее на Антарктикот и  моментално се смета за најголем и најтежок вид на пингвин.

files

Се претпоставува дека џиновскиот пингвин живеел пред околу 60 милиони години.

files 1

Во Нов Зеланд пред само една недела беше пронајден и фосил од џиновски папагал кој се претпоставува дека живеел пред 19 милиони години.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Бебе на седницата на собранието на Нов Зеланд, спикерот го хранеше со цуцла
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top