delhi kgs 621x414 livemint

Загадувањето на воздухот во делови на индиската престолнина утрово се искачи на рекордно нивно, на еден ден по огнометот во Њу Делхи по повод одбележувањето на Дивалија, индиски фестивал на светлото.

Индексот за квалитет на воздухот, кој ја мери концентрацијата на токсичните честички, во раните утрински часови достигна 500 во неколку делови на Њу Делхи, вклучително и на меѓународниот аеродром, што е рекорд од како централниот владин одбор за контрола на загадувањето врши мерења.

Сè што е над 401, класификувано е како „тешко“. Загадувањето на воздухот на тоа ниво може сериозно да влијае на оние со респираторни заболувања, но и на оние кои се здрави.

Подоцна се спушти на 300, што е „многу лошо“, а може да предизвика респираторни болести по подолго изложување на загадениот воздух.

Жителите се разбудија во сив облак, по чадот од огнометот, кој останал „заробен“ во студениот воздух на градот.

Прочитајте и...  Загадениот воздух ги затвори училиштата во Њу Делхи
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за