voz

Четири лица се повредени во железничка несреќа која се случи во близина на Прилеп. Несреќата се случила во 5.20 часот, на железнички премин, во близина на меѓуградската автобуска станица.

voz

Патнички воз удри во возило „ауди“ во кое се превезувале пет лица. Патниците од автомобилот биле колеги кои утрината заедно патувале до своите работни места.

При обид да ја преминат пругата, во нив удрил возот, при што две лица се полесно повредени, а двајца потешко се повредени.

По извршено алкотестирање на возачите не е утврдено присуство на алкохол кај возачите на локомотивата и возилото.

Истрагата сега е насочена да се открие причината за оваа железничката несреќа.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи утринава изврши увид на местото каде се случи железничка несреќа во која се повредени четири лица.

Надлежен јавен обвинител издаде наредби за фотографирање и скицирање на местото на настанот и за вршење на вонреден технички преглед на локомотивата од страна на машински инженер. Ќе се вештачи и рампата од железничкиот премин, во насока на утврдување на исправноста на нејзиното функционирање.

Прочитајте и...  АНИМА МУНДИ: Коњите тепани, претоварени, изгладнувани, умираат без капка вода! Која цивилизирана земја го третира ова за нормално?

Дејствијата на јавното обвинителство ќе продолжат со цел да се расчисти причината која довела до железничката несреќа.

Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за